Přeskočit navigaci

 

Co znamená audio převod?

Audio převod

Na rozdíl od filmového záznamu, který se objevil až v první polovině 20. století, se záznam zvuku uplatňoval už o století dříve. Zprvu hudbu na tehdejších gramofonových deskách bylo možné slyšet z dnes již historických typů gramofonů. Postupem doby se zvuk spojil s obrazem a vznikl film. V průběhu 20. století prošel záznam zvuku a jeho reprodukce velkou evolucí. Z mechanického zápisu na desky přes magnetický na ocelový silon a později pásku až k optickému zápisu na CD a dnes také MP3.

Přesto i v dnešní moderní době mnoho z nás vlastní audio nahrávky na MC kazetách či magnetofonových páskách a rovněž na gramodeskách. Někteří dokonce na šelakových deskách z dob první republiky. A proč je vlastně stále uchováváme? Máme na nich nahrány své vzpomínky – první dětská slůvka, básničky, povídání, známé a nezapomenutelné hlasy, rodinné rozhovory, důležité pořady z rozhlasu anebo album naší oblíbené hudební skupiny.

Za celou tu dlouhou dobu se ale na všech nosičích více či méně výrazně projevil „zub času“. Desky se opotřebovaly a nabraly hromadu škrábanců a páska v kazetách se několikrát přetrhla a zvuk už není to, co býval. I pokud nosiče nepoužíváme, zvuk na nich se časem znehodnocuje. Pokud tedy chceme záznam přehrát také v budoucnu našim potomkům, nezbývá, než převést jej do digitální podoby. Kvalita nahrávky pak už nebude nadále degradovat a zůstane totožná mnoho let, díky moderním nosičům si záznam bez problému přehrajeme kdykoliv a budeme schopni jednoduše záznam předávat a kopírovat.

 
Proč tedy MC kazety, pásky a gramodesky převádět do digitálního formátu?
  • Zvuk v digitální podobě má jistotu budoucnosti – už dnes není každý schopen přehrát staré zvukové nosiče. Digitální média budou při správném používání použitelné za mnoho let stejně dobře jako dnes.
  • Kvalita záznamu se už dál nesnižuje – zvuk na CD zůstane stále stejný i po mnoha letech a častým přehráváním se nebude zhoršovat oproti gramodeskám či MC kazetám, kde každé přehrání znamená jisté opotřebení.
  • Záznam na CD lze snadno kopírovat – můžete tak nahrávky rozšířit bez ztráty na kvalitě, kdežto kopírováním pomocí MC kazet se rapidně snižuje kvalita a věrnost zvuku.
  • Digitální záznam lze snadno upravovat - zvuk lze zpracovávat na počítači a počítače dnes představují obrovské možnosti v úpravě zvuku i obrazu. MC kazety či pásky v podstatě vyjma mechanického střihu upravovat nelze.
  • Zvuk na digitálních nosičích je daleko skladnější – na uchování Vašeho záznamu už nebudete potřebovat rozměrné skříně či police, ale bude Vám stačit několik CD nebo jen malá paměťová karta.
  • Digitální formáty mají širokou podporu – CD přehrávače, DVD přehrávače, přenosné přehrávače, počítače, MP3 přehrávače, mobilní telefony – na tom všem budete moci přehrávat Vaše audio záznamy nebo budete moci záznam posílat přes Internet.
 
 
 

Budis studio

Logo

Převádíme analogové audio a video
nosiče na digitální média.

Vojtěch Slabý
Za Branou 268
Křižanov
594 51
IČ: 76526496

Mobil: 736 245 322
Tel.: 564 565 056
Tel. SK: +421 (0)221 025 721
[email protected]

Facebook