Audio

Co převádíme?

MC kazety

MC kazety (Music Cassettes) patřily na konci minulého století mezi jedny z nejvíce rozšířených zvukových nosičů na světě. K uložení audio záznamu využívají analogového záznamu na magnetický 3,5 mm široký pásek umístěný v plastové kazetě o rozměrech 100 x 64 x 12 mm. Byly vynalezeny roku 1962 ve firmě Philips a poprvé představeny Evropě a USA. Do komerčního prodeje vešly v roce 1964 v německém Hannoveru původně pouze pro záznam mluveného slova. Díky zvyšující se kvalitě nahrávání začaly hudební vydavatelství prodávat také hudbu prostřednictvím MC kazet, což znamenalo velký rozmach kazet do celého světa. Velký přínos pro rozšíření měla také společnost Sony a její přenosný přehrávač Walkman. Podobnou větev audio záznamu tvořily rovněž datové audio kazety (DAT), na které se však zaznamenávaly digitální data. S nástupem nového století a digitálního optického záznamu byly MC kazety téměř nahrazeny CD nosiči a později také formátem MP3, WMA a AC3.

  Gramofonové desky

  Gramofonová deska neboli gramodeska je médium používané od konce 19. století do 80. let 20. století pro analogový mechanický záznam zvuku. Je to tedy nejstarší způsob zachycení a následné reprodukce zvuku vůbec. Zvuk se ve studiu vrýval do spirálové drážky na obě strany pevného kotouče, ze kterého pak bylo možno pomocí tenké citlivé jehly zvuk přehrát. Oproti ostatním zvukovým nosičům byly gramodesky daleko náchylnější na poškrábání nebo přelomení a tím i znehodnocení veškerého záznamu.

  Šelakové (standardní) desky

  Tento typ gramodesek se vyráběl z šelaku, měl hrubší drážky, potřeboval hrubší jehlu a speciální rychlost 78 otáček za minutu. Jedna strana standardní desky mohla obsahovat maximálně 3 minuty zvuku, větší typ desky i 5 minut. Tento typ gramodesek se v Československu používal až do roku 1962, kdy byl nahrazen deskami vinylovými.

  Vinylové gramodesky

  Druhý typ gramofonových desek je mladší a známější. Byl vyráběn z umělé hmoty PVC (polyvinylchlorid), ale výjimečně též z jiných umělých hmot v podobě pohlednic, vzorkovaných či průhledných desek. Vinylová hmota vyráběná v Československu byla gramofonovými odborníky považována za velmi kvalitní materiál a dodnes je Česka Republika s návratem obliby mechanického záznamu předním vývozcem vinylových desek.

  • Rychlosti SP 45 RPM LP 33/16 RPM EP 45/33 RPM GL Šelaková 78 RPM
  • Rychlosti 19 cm/s 9 cm/s 4 cm/s 2 cm/s

  Magnetofonové pásky

  Magnetofon je elektrický přístroj, který zachycuje informace na podlouhlý pás zmagnetovatelného materiálu, obvykle na speciální magnetofonové pásky. Předchůdcem magnetofonů byly tvz. drátofony, které na podobném principu ukládaly zvuk na ocelový drátek. Magnetofonový pásek se ukládal zprvu na cívku neboli kotouč. Cívkové magnetofony se objevily a rozšířily během 50. let 20. století. Podobně jako u gramodesek bylo postupem času možné nahrávat záznam v několika různých rychlostech (19, 9, 4 a 2 centimetry pásky za sekundu). Postupně se také zvyšoval počet záznamových stop z původní jedné na dvě a pak na čtyři. Později nahradily neskladné a nepraktické kotouče MC kazety, ve kterých se užší pásek uchovával uvnitř plastové schránky, a v rámci miniaturizace vznikly rovněž malé diktafonové kazetky.

  • Rychlosti 19 cm/s 9 cm/s 4 cm/s 2 cm/s
  • Záznam dvoustopý čtyřstopý

  MiniDisky

  MiniDisk (Minidisc) je magnetooptické digitální médium uvedené na trh firmou Sony v květnu 1991, a to primárně pro nahrávání a distribuci hudby. MD přehrávače získaly značnou popularitu hlavně v Japonsku, kde byla většina přehrávačů uváděna jako první na trh a také zde byly, jako v jedné z malá zemí, dostupné již nahrané MD nosiče (lisované MD). Přehrávače a rekordéry též pronikly do profesionální sféry a byly hojně využívány v nahrávacích studiích, rádiích a divadlech. Stejně jako CD bylo možné ihned posouvat záznam po stopách, oproti CD však měly MD výhodu v možnosti neomezeně přepisovat a nahrávat na MD záznam. Některé přehrávače zvládaly i funkce úprav a základního střihu zvukových stop.

  • Rychlosti MD MD-LP

  Mikrokazety

  Mikrokazeta (Microcassette) je analogové zvukové médium představené již v roce 1969 firmou Olympus. Dvoustopá páska, kterou kazeta obsahuje, je téměř totožná s páskou klasických MC kazet, je ovšem o několik mikrometrů tenčí. Svými rozměry 50 x 33 x 8 mm se od svého vzniku nejvíce uplatnila s ručních diktafonech a telefonních záznamnících pro záznam hlasu. Kvalita záznamu se nijak výrazně nelišila od tehdejších MC kazet a postupně se pomocí různých technologií ještě zdokonalovala. Od roku 1982 se navíc začaly objevovat první nahrávací přístroje se stereo záznamem. Oproti MC kazetám bylo možné na mikrokazety nahrávat ve dvou rychlostech: 2,4 cm/s (centimetr pásky za sekundu) a v poloviční 1,2 cm/s. Na jednu kazetu tak bylo možné nahrát záznam do 60 minut, v poloviční rychlosti až 90 minut. S nástupem digitálních technologií byly však mikrokazety postupně nahrazeny – kazetové diktafony vytlačily digitální MP3 diktafony a analogové telefonní záznamníky se přestaly používat úplně.

  • Rychlosti 2,4 cm/s 1,2 cm/s
  • Záznam dvoustopý

  Minikazety

  Minikazeta, je formát audiokazety s magnetickou páskou, který představila společnost Philips v roce 1967.

  Používá se především v diktafonech a také jako datové úložiště pro domácí počítač Philips P2000. Od srpna 2021 společnost Phillips stále vyrábí přehrávače minikazet spolu s novými minikazetami.

  • Rychlosti 2.4 cm/s
  • Záznam dvoustopý

  Ocelový drát

  Jako jediná firma v ČR se můžeme pochlubit převodem záznamu z ocelového drátu na digitální média. Drátofon, jak se tehdy zařízení říkalo, který tento typ nosiče k přehrávání využíval, byl předchůdcem páskových magnetofonů. Drátofony pracují na stejném principu jako magnetofony, jde tedy o magnetický záznam zvuku na pohybující se magnetický nosič. Tím je však u drátofonu tenký ocelový drátek o síle přibližně 0,1 mm. Drátek se pohybuje rychlostí okolo 1 m/s. Kolem roku 1950 byla jedním z hlavních výrobců těchto přehrávačů v tehdejším Československu firma MEOPTA – Přerov, jejíž model nazvaný Paratus mám k dispozici v několika provedeních.

   Proč převádět

   Na rozdíl od filmového záznamu, který se objevil až v první polovině 20. století, se záznam zvuku uplatňoval už o století dříve. Zprvu hudbu na tehdejších gramofonových deskách bylo možné slyšet z dnes již historických typů gramofonů. Postupem doby se zvuk spojil s obrazem a vznikl film. V průběhu 20. století prošel záznam zvuku a jeho reprodukce velkou evolucí. Z mechanického zápisu na desky přes magnetický na ocelový silon a později pásku až k optickému zápisu na CD a dnes také MP3.

   Přesto i v dnešní moderní době mnoho z nás vlastní audio nahrávky na MC kazetách či magnetofonových páskách a rovněž na gramodeskách. Někteří dokonce na šelakových deskách z dob první republiky. A proč je vlastně stále uchováváme? Máme na nich nahrány své vzpomínky – první dětská slůvka, básničky, povídání, známé a nezapomenutelné hlasy, rodinné rozhovory, důležité pořady z rozhlasu anebo album naší oblíbené hudební skupiny.

   Za celou tu dlouhou dobu se ale na všech nosičích více či méně výrazně projevil „zub času“. Desky se opotřebovaly a nabraly hromadu škrábanců a páska v kazetách se několikrát přetrhla a zvuk už není to, co býval. I pokud nosiče nepoužíváme, zvuk na nich se časem znehodnocuje. Pokud tedy chceme záznam přehrát také v budoucnu našim potomkům, nezbývá, než převést jej do digitální podoby. Kvalita nahrávky pak už nebude nadále degradovat a zůstane totožná mnoho let, díky moderním nosičům si záznam bez problému přehrajeme kdykoliv a budeme schopni jednoduše záznam předávat a kopírovat.

   Proč tedy MC kazety, pásky a gramodesky převádět do digitálního formátu?

   Zvuk v digitální podobě má jistotu budoucnosti

   už dnes není každý schopen přehrát staré zvukové nosiče. Digitální média budou při správném používání použitelné za mnoho let stejně dobře jako dnes.

   Kvalita záznamu se už dál nesnižuje

   zvuk na CD zůstane stále stejný i po mnoha letech a častým přehráváním se nebude zhoršovat oproti gramodeskám či MC kazetám, kde každé přehrání znamená jisté opotřebení.

   Záznam na CD lze snadno kopírovat

   můžete tak nahrávky rozšířit bez ztráty na kvalitě, kdežto kopírováním pomocí MC kazet se rapidně snižuje kvalita a věrnost zvuku.

   Zvuk na digitálních nosičích je daleko skladnější

   na uchování Vašeho záznamu už nebudete potřebovat rozměrné skříně či police, ale bude Vám stačit několik CD nebo jen malá paměťová karta.

   Digitální záznam lze snadno upravovat

   zvuk lze zpracovávat na počítači a počítače dnes představují obrovské možnosti v úpravě zvuku i obrazu. MC kazety či pásky v podstatě vyjma mechanického střihu upravovat nelze.

   Digitální formáty mají širokou podporu

   CD přehrávače, DVD přehrávače, přenosné přehrávače, počítače, MP3 přehrávače, mobilní telefony – na tom všem budete moci přehrávat Vaše audio záznamy nebo budete moci záznam posílat přes Internet.

    Ukázky převodu

    • 1986 - amatérská nahrávka před vyčištěním

     00:00 --:--
    • 1986 - amatérská nahrávka po vyčištění

     00:00 --:--
    • 1972 - profesionální LP nahrávka před vyčištěním

     00:00 --:--
    • 1972 - profesionální LP nahrávka po vyčištění

     00:00 --:--

    Na co ukládáme?

    Běžné CD

    Standardní Audio CD

    Zvuk uložíme ve formátu CD Audio. Tento formát podporují stolní i přenosné CD přehrávače, Hi-Fi věže, většina DVD přehrávačů a PC. Na 1 CD nosič lze uložit v tomto formátu maximálně 80 minut zvukového záznamu.

    Ve formátu MP3

    Zvuk uložíme ve formátu MP3. Tento formát používají především PC, ze kterých lze pak jednotlivé MP3 soubory zkopírovat na osobní MP3 přehrávač, iPod nebo na mobilní telefon. Dále formát podporují novější stolní a přenosné přehrávače, novější Hi-Fi věže většina DVD přehrávačů aj. Na 1 CD nosič lze uložit v tomto formátu maximálně 700 MB dat tj. asi 3 až 6 hodin hudby.

    CD s prodlouženou životností

    Zvuk se uloží ve formátu CD Audio nebo MP3 (viz. výše) na speciální archivační CD s prodlouženou dobou životnosti média.

    Uložení na externí disk

    Zvuk uložíme ve formátu MP3 na datový nosič, který přiložíte k zakázce. Například: Pevný disk (IDE, SATA), Flash disk, Paměťová karta.

    Uložení na datový FTP server

    Video uložíme ve formátu MP3 (nebo dle dohody) na webové úložiště Úschovna.cz. Z tohoto serveru si budete moci video stáhnout do Vašeho počítače.

    Kalkulace ceny

    Prosím, zvolte médium, abychom mohli provést kalkulaci.

    0 Kč

    Vypočtená cena je pouze přibližná a nezohledňuje doplňkové služby, případné opravy a poplatky za přepravu. Od skutečné koncové ceny se může ve výsledku lišit.

    Ceník

    Základní služby

    Ceny jsou platné od 1.3.2023

    Každá započatá hodina zpracovaného audio záznamu

    Každá 4. hodina audio převodu zdarma!

    259 Kč
    Ořez prázdných a okrajových částí

    Zdarma
    Rozdělení na stopy v určeném časovém intervalu

    Zdarma
    Uložení na standardní CD nosič

    39 Kč/ks

    Doplňkové služby

    Rozdělení na stopy podle obsahových celků

    od 50 Kč/ks
    Oprava a lepení nosičů, čištění a restaurace audio záznamu

    od 50 Kč/ks
    Potisk, pokročilé efekty, obal CD aj.

    od 50 Kč/ks
    Expresní přednostní zhotovení

    od +50 % z konečné ceny
    Zvláštní individuální služby

    dle dohody

    Uložení záznamu

    Uložení na archivační CD s prodlouženou životností

    129 Kč/ks
    Uložení ve formátu MP3

    +100 Kč
    Uložení na USB flash disk či paměťovou kartu

    +100 Kč
    Uložení na webové úložiště (Úschovna.cz)

    +100 Kč
    Nový USB 3.0 Flash disk 16/32/64GB

    250/450/650 Kč

    Doručení nosičů

    Poštovné

    129 Kč
    Poštovné PPL

    149 Kč
    Svoz nosičů od zákazníka přepravcem PPL

    179 Kč
    Podání / výběr nosičů na pobočce

    89 Kč
    Dobírka na pobočce

    29 Kč