Přeskočit navigaci

 

Co převádíme?

 
 
VHS

vhs

VHS ukládá obraz i zvuk na videokazetu velikosti přibližně 185 x 100 x 25 mm, která obsahuje magnetickou pásku šířky 0,5 palce (přibližně 12,7 mm). Standard byl vyvinut firmou JVC a zveřejněn byl poprvé v září 1976. Koncem 20. století se VHS stalo standardním formátem pro amatérské a domácí nahrávání a přehrávání. Tento formát byl však po roce 2000 postupně vytlačen digitálním záznamem na DVD.

S-VHS
 

S-VHS (Super-VHS) je vylepšená verze tehdejšího VHS standardu. Byl poprvé představen firmou JVC v dubnu 1987 v Japonsku. Zaznamenává o třídu vyšší rozlišení a širší spektrum barev než klasické VHS. Super-VHS se rozšířil převážně v USA a částečně zasáhl do Evropy a Asie.Převádíme:

 • TV normy: PAL (Evropa), NTSC (USA, Kanada), NTSC-J (Japonsko, Čína), SECAM (Francie, Rusko, Afrika)
 • Poměry stran: 4:3, 16:9 (širokoúhlý)
 • Rychlosti: SP (Standard Play), LP (Long Play), EP (Extended Play)

Další foto: vhsvhs vhs

 
nahoru
 
VHS-C
 

vhsc

Nosič VHS-C je zmenšená verze (92 x 58 x 20 mm) klasické VHS kazety určená pro domácí videokamery. Představena byla roku 1982 společností JVC, využívá stejný typ pásky a způsob záznamu jako VHS a s VHS je proto díky adaptéru zpětně kompatibilní.S-VHS-C
 

Stejně jako VHS má svou zmenšenou verzi, tak i S-VHS přišlo s kompaktním řešením ve formě S-VHS-C s vyšším rozlišením, širším spektrem barev a zpětnou kompatibilitou pomocí adaptéru.Převádíme:

 • TV normy: PAL (Evropa), NTSC (USA, Kanada), NTSC-J (Japonsko, Čína), SECAM (Francie, Rusko, Afrika)
 • Poměry stran: 4:3, 16:9 (širokoúhlý)
 • Rychlosti: SP (Standard Play), LP (Long Play), EP (Extended Play)

Další foto: vhsc vhsc

nahoru
 
Video8
 

video8

Od roku 1980 začal formát Video8 konkurovat stávajícímu VHS a VHS-C v amatérských videokamerách. Obrazový a zvukový záznam se však nově ukládá na 8 mm pásek. Kazety mají velikost 95 x 62 x 15 mm a tvarem i podobou jsou téměř identické s kazetami Hi8 a Digital8, a tím i snadno zaměnitelné. Proto pro správné určení formátu je třeba si všimnout označení na těle kazety.

Převádíme:

 • TV norma: PAL (Evropa), NTSC (USA, Kanada)
 • Rychlosti: SP (Standard-Play), LP (Long-Play)

Další foto: video8video8 video8video8 video8

nahoru
 
Hi8
 

hi8

Formát Hi8 (High-band Video8) se vyvinul z původního Video8 podobně, jako tomu bylo v případě S-VHS. Na 8 mm pásek se tedy dalo uložit video ve vyšší kvalitě, bohužel tento formát nebyl zpětně přehratelný ve Video8 kamerách. Kazeta je podobou stejná jako Video8, jen systém zápisu je odlišný.

Převádíme:

 • TV norma: PAL (Evropa), NTSC (USA, Kanada)
 • Rychlosti: SP (Standard-Play), LP (Long-Play)

Další foto: hi8hi8 hi8

nahoru
 
Digital8
 

digital8

Digital8 (nebo také D8) kazety vyvinula v 1999 společnost Sony. Tyto nosiče kombinují vlastnosti analogových a již zaběhlých digitálních kazet. Záznam se ukládá na 8 mm pásek uvnitř plastové schránky o rozměrech 95 x 62 x 15 mm (kazeta je stejná jako Video8 a Hi8), systém zápisu je však digitální a nikoli analogový. Z toho plyne, že kazety Digital8 nejsou kompatibilní se staršími Video8 a Hi8 kazetami. D8 kazety se dodnes používají k amatérským i poloprofesionálním účelům.

Převádíme:

 • TV norma: PAL (Evropa), NTSC (USA, Kanada)
 • Rychlosti: SP (Standard-Play), LP (Long-Play)

Další foto: digital8digital8

nahoru
 
MiniDV
 

minidv

MiniDV je záznamová kazeta, která pro uložení záznamu využívá digitální zápis DV (Digital Video) stejně jako kazeta typu Digital8. Tento systém zápisu video záznamu je nejmladší (uvedený v roce 1994) a dodnes je stále využívaný amatérsky, ale i profesionálně. MiniDV kazety se rozvíjely v několika typech od roku 1995. Se svými rozměry 65 x 48 x 12 mm se mohly uplatnit v daleko menších kamerách a staly se tak spolu s kazetami Digital8 přechodem z analogového způsobu záznamu k nastupujícímu digitálnímu.

Převádíme:

 • TV norma: PAL (Evropa), NTSC (USA, Kanada)
 • Rychlosti: SP (Standard-Play), LP (Long-Play)

Další foto: minidvminidv minidvminidv minidv

nahoru
 
16mm film
 

16mm film

16mm film byl vynalezen firmou Kodak v roce 1923 jako levná alternativa amatérských konvenčních 35mm fotofilmů. Používal se k natáčení nezávislých nízkorozpočtových filmů a dokumentů. Obraz se zaznamenával na filmový pás o šířce 16mm a jednotlivá pole měla velikost asi 12,3 x 7,4 mm. V Československu se projektory na 16mm začaly vyrábět v roce 1938, především díky společnosti Meopta Přerov. Oproti vývojově mladšímu formátu 8mm dokázal přímo na pásku zaznamenávat i zvuk – nejdříve optickým, později i magnetickým zápisem. Vyvíjelo se také snímkování – z původních variant 16 a 24 obrazových snímků za sekundu se po roce 1968 začalo používat snímkování 18 a 25 obr./s. Používaly jej televizní stanice až do zavedení magnetického záznamu. Dokonce ještě dnes jsou filmové archivy plné záznamů na 16mm filmu, které už se však postupně převádí do dnešní digitální podoby. Přesto v současné době vytváří skupina nadšenců nezávislý hororový film VÝLET, který natáčí pouze na 16mm zvukový film.

Převádíme:

 • Typy: Zvukový film, němý film
 • Snímkování: 18 snímků/s a 25 snímků/s
nahoru
 
8mm film
 

8mm film

Stejně jako 16mm film, i tento typ obrazového záznamu vytvořila firma Eastman Kodak v roce 1932. V ČSR se 8mm promítačky a kamery začaly vyrábět od roku 1934, nejznámějším výrobcem byla tehdy firma Meopta Přerov. Oproti 16mm filmům byly díky nižším cenám pro širokou veřejnost 8mm filmy dostupnější. Starší varianta Normal 8mm (jinak zvaná také Standard 8 nebo Regular 8) měla snímkování 16 a později 24 snímků/s a velikost obrazového pole 4,8 x 3,5 mm. Po roce 1965 se začal nově objevovat typ Super 8mm se snímkováním 18 a 25 snímků/s a polem o rozměrech 5,9 x 4,2 mm. Ani jeden ze zmíněných typů však nezapisoval zvukovou stopu, byl tedy pouze němý. Dodnes se s 8mm filmem můžeme často setkat, většinou ale z důvodů absence nebo poškození promítacího zařízení nemáme možnost záznam přehrát.

8mm filmy nově převádíme pomocí profesionálního skeneru ve vysoké kvalitě HD rozlišení.

Převádíme:

 • Typy: Normal 8 a Super 8

Další foto: 8mm film

nahoru
 
Betamax
 

Betamax

Betamax nebo také Beta kazety uvedla společnost Sony v roce 1975 jako hlavní médium pro šíření video obsahu ke koncovým uživatelům. Zprvu se používaly v poloprofesionálních studiích. Kvůli špatné licenční politice firmy a velice složité výrobě vhodných přehrávačů se do běžného používaní nedostávaly tak snadno. Postupem času byly Beta kazety vytlačeny jednoduššími VHS kazetami. Dodnes však plní funkci v profesionálním využití, buďto jako analogové betacam kazety určené pro video kamery nebo jako digitální Digi-beta kazety.

Převádíme:

 • Typy: Betamax a Super Betamax
 • Norma: PAL a SECAM
 
nahoru
 
Video2000
 

Video2000

Systém Video2000 neboli V2000 byl vyvinut roku 1979 společnostmi Grundig a Philips jako konkurenční formát pro úspěšné VHS kazety. Již v základu dovoloval velmi pokročilé funkce jako například plynulé přetáčení, synchronizaci zvuku, LP režim nebo jako jediný nabídnul možnost oboustranného nahrávaní na kazetu podobně jako u zvukových MC kazet. Ve své době byla kvalita obrazu a systém samotný považován za nejlepší oproti ostatním formátům v čele s VHS. Bohužel kvůli přísnému zákazu šíření především pornografického obsahu na Video2000 kazetách se tento formát masově nerozšířil tolik, jako systém VHS, který nebyl postižen podobným omezením. Přesto má dodnes své skalní video fanoušky po celém světě.

Převádíme:

 • Kazety: Jednostranné a oboustranné
 • Norma: PAL a SECAM
 • Režim: SP a LP
 
nahoru
 
U-Matic
 

U-matic

U-matic kazety jsou nejstarším typem video kazet vůbec a rozšířily se především v profesionálních studiích. Představila je společnost Sony roku 1969 a brzy se v této podobě šiřily nahrávky napříč televizními studii. Jako unifikovaný formát jej poprvé mohly využívat všechny studia. Kazety typu U-Matic se ve střižnách udržely až do 80. let, kdy je začaly nahrazovat digitální nosiče.

Převádíme:

 • Typy: U-matic
 • Norma: PAL
 

… převádíme všechny běžné typy video nosičů

nosiče all all all

 
 
 

Budis studio

Logo

Převádíme analogové audio a video
nosiče na digitální média.

Vojtěch Slabý
Za Branou 268
Křižanov
594 51
IČ: 76526496

Mobil: 736 245 322
Tel.: 564 565 056
Tel. SK: +421 (0)221 025 721
[email protected]

Facebook