Video

Co převádíme?

VHS

VHS ukládá obraz i zvuk na videokazetu velikosti přibližně 185 x 100 x 25 mm, která obsahuje magnetickou pásku šířky 0,5 palce (přibližně 12,7 mm). Standard byl vyvinut firmou JVC a zveřejněn byl poprvé v září 1976. Koncem 20. století se VHS stalo standardním formátem pro amatérské a domácí nahrávání a přehrávání. Tento formát byl však po roce 2000 postupně vytlačen digitálním záznamem na DVD.

S-VHS

S-VHS (Super-VHS) je vylepšená verze tehdejšího VHS standardu. Byl poprvé představen firmou JVC v dubnu 1987 v Japonsku. Zaznamenává o třídu vyšší rozlišení a širší spektrum barev než klasické VHS. Super-VHS se rozšířil převážně v USA a částečně zasáhl do Evropy a Asie.

 • TV normy PAL NTSC NTSC-J SECAM
 • Poměry stran 4:3 16:9
 • Rychlosti SP LP EP

VHS-C

Nosič VHS-C je zmenšená verze (92 x 58 x 20 mm) klasické VHS kazety určená pro domácí videokamery. Představena byla roku 1982 společností JVC, využívá stejný typ pásky a způsob záznamu jako VHS a s VHS je proto díky adaptéru zpětně kompatibilní.

S-VHS-C

Stejně jako VHS má svou zmenšenou verzi, tak i S-VHS přišlo s kompaktním řešením ve formě S-VHS-C s vyšším rozlišením, širším spektrem barev a zpětnou kompatibilitou pomocí adaptéru.

 • TV normy PAL NTSC NTSC-J SECAM
 • Poměry stran 4:3 16:9
 • Rychlosti SP LP EP

Video8

Od roku 1980 začal formát Video8 konkurovat stávajícímu VHS a VHS-C v amatérských videokamerách. Obrazový a zvukový záznam se však nově ukládá na 8 mm pásek. Kazety mají velikost 95 x 62 x 15 mm a tvarem i podobou jsou téměř identické s kazetami Hi8 a Digital8, a tím i snadno zaměnitelné. Proto pro správné určení formátu je třeba si všimnout označení na těle kazety.

 • TV normy PAL NTSC
 • Poměry stran 4:3 16:9
 • Rychlosti SP LP

Hi8

Formát Hi8 (High-band Video8) se vyvinul z původního Video8 podobně, jako tomu bylo v případě S-VHS. Na 8 mm pásek se tedy dalo uložit video ve vyšší kvalitě, bohužel tento formát nebyl zpětně přehratelný ve Video8 kamerách. Kazeta je podobou stejná jako Video8, jen systém zápisu je odlišný.

 • TV normy PAL NTSC
 • Poměry stran 4:3 16:9
 • Rychlosti SP LP

Digital8

Digital8 (nebo také D8) kazety vyvinula v 1999 společnost Sony. Tyto nosiče kombinují vlastnosti analogových a již zaběhlých digitálních kazet. Záznam se ukládá na 8 mm pásek uvnitř plastové schránky o rozměrech 95 x 62 x 15 mm (kazeta je stejná jako Video8 a Hi8), systém zápisu je však digitální a nikoli analogový. Z toho plyne, že kazety Digital8 nejsou kompatibilní se staršími Video8 a Hi8 kazetami. D8 kazety se dodnes používají k amatérským i poloprofesionálním účelům.

 • TV normy PAL NTSC
 • Poměry stran 4:3 16:9
 • Rychlosti SP LP

MiniDV

MiniDV je záznamová kazeta, která pro uložení záznamu využívá digitální zápis DV (Digital Video) stejně jako kazeta typu Digital8. Tento systém zápisu video záznamu je nejmladší (uvedený v roce 1994) a dodnes je stále využívaný amatérsky, ale i profesionálně. MiniDV kazety se rozvíjely v několika typech od roku 1995. Se svými rozměry 65 x 48 x 12 mm se mohly uplatnit v daleko menších kamerách a staly se tak spolu s kazetami Digital8 přechodem z analogového způsobu záznamu k nastupujícímu digitálnímu.

 • Rychlosti SP LP
 • Formáty DV HDV

Betamax

Betamax nebo také Beta kazety uvedla společnost Sony v roce 1975 jako hlavní médium pro šíření video obsahu ke koncovým uživatelům. Zprvu se používaly v poloprofesionálních studiích. Kvůli špatné licenční politice firmy a velice složité výrobě vhodných přehrávačů se do běžného používaní nedostávaly tak snadno. Postupem času byly Beta kazety vytlačeny jednoduššími VHS kazetami. Dodnes však plní funkci v profesionálním využití, buďto jako analogové betacam kazety určené pro video kamery nebo jako digitální Digi-beta kazety.

 • TV normy PAL SECAM
 • Typy Betamax Super Betamax

8 mm film

Stejně jako 16mm film, i tento typ obrazového záznamu vytvořila firma Eastman Kodak v roce 1932. V ČSR se 8mm promítačky a kamery začaly vyrábět od roku 1934, nejznámějším výrobcem byla tehdy firma Meopta Přerov. Oproti 16mm filmům byly díky nižším cenám pro širokou veřejnost 8mm filmy dostupnější. Starší varianta Normal 8mm (jinak zvaná také Standard 8 nebo Regular 8) měla snímkování 16 a později 24 snímků/s a velikost obrazového pole 4,8 x 3,5 mm. Po roce 1965 se začal nově objevovat typ Super 8mm se snímkováním 18 a 25 snímků/s a polem o rozměrech 5,9 x 4,2 mm. Ani jeden ze zmíněných typů však nezapisoval zvukovou stopu, byl tedy pouze němý. Dodnes se s 8mm filmem můžeme často setkat, většinou ale z důvodů absence nebo poškození promítacího zařízení nemáme možnost záznam přehrát.

8mm filmy nově převádíme pomocí profesionálního skeneru ve vysoké kvalitě HD rozlišení.

 • Typy Normal 8 Super 8

Co znamená video převod?

Většina z nás má doma na kazetách natočeny různé rodinné oslavy, dětská vystoupení, Vánoční nadělování, hudební koncerty, video z dovolené nebo jiné zajímavé zážitky ze života. A určitě to vše budeme chtít jednou ukázat našim dětem a později vnukům. Bude to však vůbec možné?

Málokdo vůbec tuší, že většina VHS kazet má už dávno skončenou životnost a že video záznam na nich se nenávratně ničí. Záznam postupem času tmavne, nabírá různé šumy a některé části se stávají naprosto nečitelnými.

Nejrozumnějším a vlastně jediným řešením, jak zachovat video záznam do budoucna, je převést jej do digitální podoby. Takový záznam pak bude čitelný i v nastávající digitální budoucnosti, neztratí nic ze své kvality a bude pro všechny daleko dostupnější. Čím dříve ale převod provedeme, tím lepší kvality a věrnosti záznamu dosáhneme.

Proč tedy analogové kazety převádět do digitálního formátu?

Digitální média mají jistotu budoucnosti

DVD a rodící se BluRay nosiče budeme moci přehrát za dvacet let stejně dobře jako dnes, kdežto analogové VHS kazety jsou již více méně mrtvý formát a málokdo dnes vlastní patřičný VHS přehrávač.

Kvalita záznamu na DVD se nesnižuje

DVD nosiče si při správném zacházení a dobrém uskladnění zachovají naprosto stejnou kvalitu i po mnoha letech. Obraz i zvuk se nezhorší, oproti VHS kazetám, u kterých se postupem času a častým přehráváním rapidně snižuje kvalita záznamu.

DVD nosiče lze snadno kopírovat

můžete tak sami jednoduše rozmnožit Vaše domácí video a potěšit Vaše nejbližší, příbuzné a známé. Na kopírování VHS kazet je třeba nákladného vybavení a navíc se s každou kopií snižuje kvalita záznamu.

DVD nosiče jsou daleko skladnější

lze je tedy o mnoho úsporněji skladovat a také je jednoduše přenášet.

Digitální záznam lze snadno upravovat

DVD lze zpracovávat na počítači a počítače dnes představují obrovské možnosti v úpravě videa i zvuku. VHS kazety v podstatě vyjma mechanického střihu upravovat nelze.

Digitální formáty mají širokou podporu

Vaše video pak budete moci přehrát na počítači i na mobilních telefonech, MP4 přehrávačích, iPadech anebo je uložit na Youtube.

  Ukázky převodu

  Na co ukládáme?

  Uložení na standardní DVD

  ve formátu VIDEO_TS

  (také známé jako VOB). V tomto formátu se prodávají všechny originální DVD v obchodech či na stáncích a je určen pro stolní či přenosné DVD přehrávače a pro PC. Na 1 nosič DVD lze uložit v tomto formátu maximálně 2 hodiny video záznamu.

  ve formátu AVI/MPG

  (DivX). Tento formát využívají převážně PC, ale podporují ho i novější stolní či přenosné přehrávače s podporou DivX. Na 1 nosič DVD lze uložit v tomto formátu maximálně 4,7 GB dat tj. asi 2 až 5 hodin video záznamu.

  DVD s prodlouženou životností

  Záznam se uloží ve formátu VIDEO_TS nebo AVI (viz. výše) na speciální archivační DVD s prodlouženou dobou životnosti média.

  Uložení na externí disk

  Video uložíme ve formátu AVI/MPG na datový nosič, který přiložíte k zakázce. Například: Pevný disk (IDE, SATA), Flash disk, Paměťová karta.

  Uložení na webové úložiště

  Video uložíme ve formátu AVI/MPG (viz výše) na webové úložiště Úschovna.cz. Z tohoto serveru si budete moci video stáhnout do Vašeho počítače.

  Uložení na CD (nebo CD s prodlouženou životností)

  Video uložíme ve formátu AVI/MPG na zvolený typ CD média.

  Kalkulace ceny

  Prosím, zvolte médium, abychom mohli provést kalkulaci.

  0 Kč

  Vypočtená cena je pouze orientační a nezohledňuje doplňkové služby a poplatky za přepravu. Od skutečné ceny se může ve výsledku lišit. Odhad neplatí pro převod kotoučových celuloidových filmů.

  Ceník

  Základní služby

  Ceny jsou platné od 1.9.2023

  Každá započatá hodina zpracovaného video záznamu

  Každá 4. hodina video převodu zdarma!

  269 Kč/ks
  Ořez prázdných, okrajových nebo zrnitých částí

  Zdarma
  Rozdělení na stopy v určeném časovém intervalu

  Rozdělení záznamu v pravidelných intervalech - 3, 5, 10, 15 nebo 20 minut.

  Zdarma
  Skenování 8mm kotoučových filmů v HD rozlišení (Normal8/Super8)

  49 Kč/min
  Uložení na standardní DVD nosič

  39 Kč/ks
  Zjištění obsahu nosiče bez převodu

  Pokud není předem znám obsah záznamu dodaného nosiče, provedeme kontrolu nosiče a nenajde-li se relevantní záznam, nosič nebude převeden.

  99 Kč / ks

  Doplňkové služby

  Vytvoření MENU nabídky pro výběr kapitol

  Po vložení DVD nosiče do přehrávače se nejdříve zobrazí pohyblivá menu nabídka, ve které lze zvolit kapitolu k přehrávaní.

  od 50 Kč/ks
  Rozdělení na kapitoly podle obsahových celků

  Rozdělení záznamu podle obsahu (např. Vánoce 1998, Silvestr 1998, narozeniny 1999, promoce atd.)

  od 50 Kč/ks
  Čištění pásky, oprava záznamu a stabilizace video nosičů

  Mechanické čištění pásky, digitální čištění záznamu, stabilizace obrazu, vyčištění zvuku, eliminace zrnění a šumění, stabilizace obrazu

  od 50 Kč/ks
  Expresní přednostní zhotovení

  Objednávky v režimu expresního zpracování jsou vyřízeny přednostně před ostatními objednávkami obvykle do tří pracovních dnů. Po dohodě lze převod provést na počkání. Cena za expresní zpracování je +50% z konečné ceny převodu, ale v případě vysokých časových požadavků zákazníka se může zvýšit až na +100% z konečné ceny převodu.

  od +50 % z konečné ceny
  Mechanická oprava kazet a kotoučů

  Lepení pásky nosičů, oprava nebo výměna schránky kazety, hloubkové čištění pásky, odstranění plísní atd.

  od 100 Kč/ks
  Potisk, pokročilá Menu nabídka, titulky, hudba v pozadí aj.

  Individuální služby - vložení titulků, Menu nabídka na přání, volitelná hudba v pozadí atd.

  od 50 Kč/ks
  Stažení / Obnova dat z digitálního disku

  Kopírování nebo obnova dat z již digitalizovaného optického disku nebo jiného paměťového nosiče.

  od 200 Kč/ks
  Zvláštní individuální služby

  Jiné služby a požadavky, které nejsou zmíněny v ceníku

  dle dohody

  Uložení záznamu

  Uložení na archivační DVD s prodlouženou životností

  DVD speciálně určené pro archivaci dat s prodlouženou dobou životnosti záznamu.

  149 Kč/ks
  Uložení na DataTresorDisc

  DVD nosiče s keramicko-kovovou záznamovou vrstvou, která nepodléhá stárnutí jako obyčejné DVD disky. Výrobcem udaná životnost tohoto typu nosiče je 160 let. Vaše záznamy tak budou bez starostí čitelné pro několik dalších generací.

  199 Kč/ks
  Uložení ve formátu AVI/MPEG

  Převod záznamu do AVI nebo MPEG formátu na žádaný nosič.

  +100 Kč
  Uložení na USB flash disk či paměťovou kartu

  USB disk nebo paměťovou kartu lze dodat vlastní nebo použijeme nový.

  +100 Kč
  Uložení na webové úložiště (Úschovna.cz)

  Záznam se ukládá elektronicky na webový server, odkud ho poté lze po omezenou dobu stáhnout.

  +100 Kč
  Nový USB 3.0 flash disk 16/32/64GB

  Pořízení USB flash disku v dostatečné kapacitě.

  250/450/650 Kč

  Doručení nosičů

  Poštovné

  Odeslání na adresu zákazníku pomocí Česká pošta s.p.

  129 Kč
  Poštovné PPL

  Odeslání na adresu zákazníku pomocí PPL

  149 Kč
  Svoz nosičů od zákazníka kurýrem

  Vyzvednutí zásilky s nosiči k převodu přímo na adrese zákazníka.

  179 Kč
  Podání / výběr nosičů na pobočce

  89 Kč
  Dobírka na pobočce

  29 Kč